top20.md Analiza numărului şi retribuţiei personalului din sistemul bancar în al doilea semestru al anului 2013

Tuesday, 25 April 2017
Cursul valutar la CSV 'Moldova Agroindbank' la data de 17.12.2015 este: 1 USD > cump 19.45 MDL, vanz 19.7 MDL * 1 EUR > cump 21.15 MDL, vanz 21.47 MDL * 1 RUB > cump 0.263 MDL, vanz 0.28 MDL * 1 RON > cump 4.45 MDL, vanz 4.78 MDL * 1 UAH > cump 0.58 MDL, vanz 0.84 MDL * 1 GBP > cump 28.4 MDL, vanz 29.6 MDL * Cursul valutar la CSV 'Moldindconbank' la data de 17.12.2015 este: 1 USD > cump 19.5 MDL, vanz 19.75 MDL * 1 EUR > cump 21.16 MDL, vanz 21.56 MDL * 1 RUB > cump 0.268 MDL, vanz 0.288 MDL * 1 RON > cump 4.55 MDL, vanz 4.8 MDL * 1 UAH > cump 0.6 MDL, vanz 0.9 MDL * 1 GBP > cump 28.3 MDL, vanz 29.3 MDL * Cursul valutar la CSV 'Victoriabank' la data de 17.12.2015 este: 1 USD > cump 19.53 MDL, vanz 19.77 MDL * 1 EUR > cump 21.17 MDL, vanz 21.59 MDL * 1 RUB > cump 0.271 MDL, vanz 0.287 MDL * 1 RON > cump 4.6 MDL, vanz 4.8 MDL * 1 UAH > cump 0.55 MDL, vanz 0.85 MDL * 1 GBP > cump 28.3 MDL, vanz 29.6 MDL * Cursul valutar la CSV 'Mobiasbanca' la data de 17.12.2015 este: 1 USD > cump 19.48 MDL, vanz 19.75 MDL * 1 EUR > cump 21.14 MDL, vanz 21.53 MDL * 1 RUB > cump 0.271 MDL, vanz 0.281 MDL * Cursul valutar la CSV 'Fincombank' la data de 17.12.2015 este: 1 USD > cump 19.5 MDL, vanz 19.65 MDL * 1 EUR > cump 21.17 MDL, vanz 21.4 MDL * 1 RUB > cump 0.268 MDL, vanz 0.28 MDL * 1 RON > cump 4.55 MDL, vanz 4.77 MDL * 1 UAH > cump 0.6 MDL, vanz 0.82 MDL * 1 GBP > cump 28.5 MDL, vanz 29.6 MDL * Cursul valutar la CSV 'Eximbank' la data de 17.12.2015 este: 1 USD > cump 19.45 MDL, vanz 19.7 MDL * 1 EUR > cump 21.1 MDL, vanz 21.5 MDL * 1 RUB > cump 0.265 MDL, vanz 0.285 MDL * 1 RON > cump 4.5 MDL, vanz 4.85 MDL * 1 UAH > cump 0.4 MDL, vanz 0.85 MDL * Cursul valutar la CSV 'Energbank' la data de 17.12.2015 este: 1 USD > cump 19.54 MDL, vanz 19.7 MDL * 1 EUR > cump 21.2 MDL, vanz 21.45 MDL * 1 RUB > cump 0.27 MDL, vanz 0.28 MDL * 1 RON > cump 4.5 MDL, vanz 4.8 MDL * 1 UAH > cump 0.5 MDL, vanz 1 MDL * Cursul valutar la CSV 'BCR Chisinau SA' la data de 17.12.2015 este: 1 USD > cump 19.47 MDL, vanz 19.75 MDL * 1 EUR > cump 21.14 MDL, vanz 21.5 MDL * 1 RUB > cump 0.25 MDL, vanz 0.28 MDL * 1 RON > cump 4.69 MDL, vanz 4.77 MDL * 1 UAH > cump 0.5 MDL, vanz 0.9 MDL * Cursul valutar la CSV 'EuroCreditBank' la data de 17.12.2015 este: 1 USD > cump 19.5 MDL, vanz 19.72 MDL * 1 EUR > cump 21.15 MDL, vanz 21.53 MDL * 1 RUB > cump 0.267 MDL, vanz 0.282 MDL * 1 RON > cump 4.58 MDL, vanz 4.8 MDL * 1 UAH > cump 0.58 MDL, vanz 0.83 MDL * 1 GBP > cump 28.4 MDL, vanz 29.4 MDL * Cursul valutar la CSV 'Comertbank' la data de 17.12.2015 este: 1 USD > cump 19.55 MDL, vanz 19.63 MDL * 1 EUR > cump 21.19 MDL, vanz 21.4 MDL * 1 RUB > cump 0.266 MDL, vanz 0.28 MDL * 1 UAH > cump 0.3 MDL, vanz 1 MDL * Cursul valutar la CSV 'ProCreditBank' la data de 17.12.2015 este: 1 USD > cump 19.5 MDL, vanz 19.75 MDL * 1 EUR > cump 21.15 MDL, vanz 21.56 MDL *
   Instituţii creditare
 
  Produse financiare
 
  Instrumente
 
  Informaţii


 
Analiza numărului şi retribuţiei personalului din sistemul bancar în al doilea semestru al anului 2013
(04-02-2014)
Articole cu aceasi tematica:

În baza datelor publicate de Banca Naţională a Moldovei, la finele lunii decembrie 2013 în sistemul bancar, format din 14 bănci comerciale, activau 10.933 de angajaţi, în scădere cu 2,15% faţă de 31.12.2012.

Fondul de salariu mediu lunar pentru ultimele 6 luni a anului 2013 care este plătit de bănci angajaţilor săi este de 72.254.437 lei.

Numărul angajaţilor la sfârşitul anului 2013 şi fondul de salariu mediu lunar pentru a doua jumătate a anului 2013 pentru fiecare bancă comercială este reprezentată în tabelul ce urmează:

BancaNumăr angajaţi la 31.12.2013Fondul de salarii mediu lunar (lei)
Banca de Economii S.A.2.3867.405.717
BC "Moldova Agroindbank" S.A.1.62812.795.015
BC "Victoriabank" S.A.1.23210.863.001
BC "Moldindconbank" S.A.1.06310.266.080
BC "Mobiasbanca - Groupe Societe Generale" S.A.8056.420.207
BC "Banca Sociala" S.A.8014.204.395
BC "Energbank" S.A.6312.809.665
BC "FinComBank" S.A.5343.422.717
BC "ProCreditBank" S.A.5114.196.867
BC "Unibank" S.A.3932.521.497
BC "Eximbank - Groupo Veneto Banca" S.A.3883.381.206
BC "EuroCreditBank" S.A.3271.477.830
BC "Comertbank" S.A.1481.323.831
BC "BCR Chisinau" S.A.861.166.411


Din punct de vedere a stabilităţii numărului de personal, pentru perioada iunie-decembrie 2013, instituţiile bancare care aproape nu şi-au schimbat numărul de personal au fost: BC "Mobiasbanca - Groupe Societe Generale" S.A., Banca de Economii S.A., BC "Banca Sociala" S.A. şi BC "Energbank" S.A. Bancile care au înregistrat schimbări considerabile în structura personalui au fost: BC "Victoriabank" S.A. (la data de 31.08.2013 avea 1.461 angajaţi, iar la data de 30.09.2013 - 1.206 angajaţi), BCR Chisinau S.A. (a înregistrat o scădere constantă de la 96 angajaţi în iunie 2013 la 86 angajaţi în decembrie 2013) şi BC "Unibank" S.A. (în luna octombrie 2013 avea 436 angajaţi, iar în decembrie 2013 - 393 angajaţi).

Salariul mediu lunar per angajat, separat pe fiecare instituţie bancară este reprezentată în continuare:

BancaSalariul mediu lunar per angajat (lei)
BC "BCR Chisinau" S.A.12.981
BC "Moldindconbank" S.A.9.889
BC "Comertbank" S.A.8.800
BC "Eximbank - Groupo Veneto Banca" S.A.8.594
BC "Victoriabank" S.A.8.184
BC "ProCreditBank" S.A.8.091
BC "Moldova Agroindbank" S.A.8.033
BC "Mobiasbanca - Groupe Societe Generale" S.A.7.970
BC "FinComBank" S.A.6.442
BC "Unibank" S.A.6.018
BC "Banca Sociala" S.A.5.272
BC "EuroCreditBank" S.A.4.681
BC "Energbank" S.A.4.476
Banca de Economii S.A.3.091


Aici ar trebui de dat careva explicaţii, în cazul BCR Chişinău S.A., din cauză că dispune de un număr relativ mic de personal (86 angajaţi), iar salariile top-managerilor sunt mult mai mari decât la personalul de rând, media salariului s-a primit aşa de mare. În cazul Băncii de Economii, invers, deoarece dispune de o mulţime de agenţii, unde activează o mulţime de casieri, care de obicei, au cele mai mici salarii, salariul mediu este aşa de mic.

Plaseaza articolul in
Одноклассники
 
Sursa: www.bank.md
Cursul oficial BNM
USD 19,30700,0239
EUR 20,65850,0814
RUB 0,34310,0004
RON 4,54610,0218
UAH 0,71530,0054
GBP 24,69940,0004
Arhiva cursurilor
Ratele medii a dobanzilor
Rata de baza
(26/11/2015)
19,50%
Creditele PJ
(30/11/2015)
15,49%
0,00%
Creditele ipotecare
(30/11/2015)
13,10%
2,32%
Creditele de consum
(30/11/2015)
16,86%
0,06%
Depozite la termen PJ
(30/11/2015)
7,83%
1,55%
Depozite la termen PF
(30/11/2015)
16,94%
0,35%
MDL
Ratele medii a dobanzilor
Creditele PF
(30/11/2015)
10,38%
1,13%
Creditele PJ
(30/11/2015)
6,54%
0,50%
Depozite la termen PF
(30/11/2015)
2,05%
0,02%
Depozite la termen PJ
(30/11/2015)
2,11%
0,87%
VALUTA





HOME | CONTACTS
Bank.MD - Totul despre lumea bancara si nu numai...
Copyright © 2015 AFC Plus SRL. All rights reserved.